Kooslugemise päev 30.1.2024

Helja KirberUudised

Kooslugemise päev Üleilmakoolis

Kooslugemise päev tuleb neljandat korda!

30. jaanuaril tähistatakse eesti kirjanduse päeva, mis on ühtlasi kirjanik Anton Hansen Tammsaare sünniaastapäev. Alates 2023. aastast on see riiklik tähtpäev ja lipupäev.

Neljandat aastat järjest korraldavad Eesti Lastekirjanduse Keskus ja Tuglase Selts Soomes sel päeval kooslugemise päeva. Sel päeval loevad eestlased ja Eesti sõbrad üle maailma üht ja sama eesti raamatut, et väärtustada  eesti kirjanduse tundmist ja eesti keele oskust. Ühiselt lugedes saavad ka väliseesti lapsed tuttavaks samade lugude ja tegelastega, kes Eestis elavate laste ellu kuuluvad. Nii säilib meil ühine kultuuriruum ning Kunksmoor, Sipsik, Naksitrallid, Nublu, Lotte ja Londiste jäävad eesti laste ühisteks tuttavateks sõltumata elukohariigist. Lastekirjanduse koos lugemine ühendab peresid ja põlvkondi ning eestlasi üle maailma.
Koostöös Eesti Instituudiga on varasematel aastatel kutsutud üles  lugema Aino Perviku „Kunksmoori” (2021), Eno Raua „Naksitralle” (2022) ja Andrus Kivirähki „Sirli, Siim ja saladused” (2023).

30. jaanuaril 2024 loeme üheskoos Kadri Hinrikuse raamatut „Taks ja Dogi”, mis jutustab maailma suurimatest sõpradest – koertest Taks ja Dogi. Kuid raamatus ajavad põnevaid koeraasju ka Krants, Basset, Korgi, Hurt, Huski, Bernhardiin, Labrador ja paljud teised. Igaüks oma iseloomu, väärikuse ja vallatustega.  Eesti Lastekirjanduse Keskus on raamatust välja valinud lood „Lõhnad” (lk 23-25) ja „Matk” (lk 56-58), mis koos tõlgetega erinevatesse keeltesse on keskuse kodulehel: https://elk.ee/lastekirjandus/raamatusoovitused/kooslugemise-paev/

Kooslugemispäeva Facebooki lehel https://www.facebook.com/events/324131270615877 saab end osalejaks märkida ning teemaviitega #loemekoos2024 jagada oma muljeid raamatust lugude, joonistuste või fotodega. Eesti Lastekirjanduse Keskuse loosib osalejate vahel välja auhindu! 

Head kooslugemise päeva!