Mis sulle Eestis meeldib?

Helja KirberUudised

Väljavõtteid Üleilmakooli õpilaste vastustest küsimusele “Mis sulle Eestis meeldib”

Minule meeldib Eestis suured aga väiksed linnad, mulle meeldib ka ahhaa keskus Tartus. Eesti söök on tehtud armastusega. Ma armastan Eesti leiba väga palju.

Mulle meeldib Eestis lõkke peal saslõkki küpsetada. See maitseb väga hästi. Mulle meeldib Eesti mets. Mina korjan seal metsas maasikaid ja mustikaid. Minule meeldib saunas käia ja vihta teha. Mulle meeldib Noarootsi lastelaagris meisterdada ja ujuda.

Olen sõitnud mitu tundi autoga, et jõuda Eestise. Ootan silla peal, et meid Eesti piirivalvele lastags. Siis tehakse viimaks see värav (mis meid Eestiga lahutab) lahti me sõidame. Ma tõusen autost välja ja hingan seda Eesti puhast õhku. Seda saan teha tänu sellele, et oleme Eesti maa peal. Piirivalve kontrollib meid ja meid lastakse edasi. Mul on sellel hetkel peas ainult vabadus. Eestis olek on parimad tunteid mita ma olen tundnud.

Eestis on nii ilus loodus.
Õhk on väga hea.
Inimesi pole liiga palju.
Kõik on palju vaiksem kui kuskil mujal, rahulik.
Hinnad ei ole liiga kallid.
Ja üldse mulle meeldib Eesti.

Mulle meeldib Eestis Saaremaa ja Hiiumaa, olen käinud ainult Hiiumaal aga kavatsen minna ka Saaremaale, sest mulle meeldib kuidas saarlased hääldavad õ tähte. Mulle meeldib ka vanalinn seal on ilusaid maju ja äge munakivitee. Vanalinnas mulle meeldib jõulude ajal jalutada jõuluturule ja süüa neid mandleid mis seal müüakse. Mulle meeldivad ka spaad. Nendes on mõnus ujuda ja mängida. Mullu meeldib ka Elistvere loomapark, jääaja muuseum, lennumuuseum ja lottemaa aga minu kõige lemmikum on AHAA- keskus. Alati kui käin vanaema juures käin ka seal. Minu lemmikud on Eesti jõulutoidud. Kõige lemmikum on hapukapsas.

Mulle meeldib Eestis see, et kõik inimesed on nii sõbralikud ja Eesti võib näha välja väike ja kribu, kuid vaatamata sellest on Eesti päris ilus ja armas.
Eestis on ka päris hea toit, parimad lauljad ja nende laulude kirjutajad ka.
Ma just sain ka ühe Eestimaa luuletusega valmis.
Kui ma saaks, siis ma elaks Eestis praegugi aga ma ei saa kahjuks, kuna mul on vaja viies klass ära lõpetada.

EESTIMAA
Mulle meeldib Eestimaa,
Siin ma tahan elada.
Siin on aasad, põllud ja metsapuu.
Õösel aga paistab taevas imekaunis kuu.
Päeval päike särab kõrgel,
pääsuke on oksal.
Rohu sees on rukkilill ja
kõlab kaunis metsapill.
Vot, see on minu Eestimaa!
Ja siin ma tahan elada!

Minule meeldib Eesti väga. Kuna seal elavad kôik minu sugulased, on seal alati väga tore olla. Eestis on palju huvitavam kui Soomes, sest seal on igasuguseid muuseume ja vaatamisväärsusi. Näiteks eelmine suvi käisime koos pere ja sôpradega ERM:is. See oli väga huvitav ja suur muuseum. Oleme ka käinud Jääaja muuseumis, igal suvel reisime mööda Eestimaad erinevates kohtades. Oleme käinud saartel, Ida-Virumaal, Rakveres, Pärnus, setumaal jne. Viimati olime Tallinnas piparkooginäitusel ja jôululaadal. Kôik need asjad on mulle väga meeldinud. Alati kui oleme Tartus käime Ahhaa keskuses.
Olen väiksest peale Eestis suvel ja talvel käinud. Seal on nii tore ja mônus olla. Kôik see tunne mis seal on, on nii huvitav ja teistsugune. Suvel käime tihti Emajôes ujumas, aga kahjuks ei ole enam suviti kuigi soe. Sel aastavahetusel oli Tartus väga ilusad ja suured ilutulestikud. Arvan et niimoodi tähistati Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaaasta algust.
Kuna minu vanaema ja vanaisa elavad Tartus, tunnen seda linna kôige paremini. Tartu on piisavalt väike, et igale poole jala minna, aga samas ka piisavalt suur, et seal leiduks palju huvitavaid ja ilusaid kohti. Näiteks meeldivad mulle raekoja plats, ylikooli peahoone, Emajôgi, lauluväljak, Toomemägi, kohvikud ja kinod. Ka meie Tallinna sôpradele meeldib väga Tartus käia. Nad ütlevad et see on teistmoodi kui Tallinn.
Minu arvates on Eestis elu natuke teistmoodi, kui Soomes.

Minu Eesti

Eestis palju loodust,
Poes kaup on soodus.
Metsas palju putukaid,
Sääski ja ka mutukaid.
Pärnus rand on imeilus,
Ja ka park seal puude vilus.
Munamägi on nii suur,
Loomaaias lõvi puur.
Eesti mulle meeldib sest,
Jään ma ikka eestlaseks!
Matthias Gijbels

Mulle meeldib Eesti sest:
– Inimesed väga kultursed ja teist moodi. Inimesed on väga viisakad
– Eestis on hästi ilus loodus sest seal on palju puid ja rohelist. Mägesid ei ole, aga seal on ilusad päikse loojangud.
– Eesti on väga vaike, aga ikka on väga kulturne ja omapärane
– Eestis on palju vällis konserte
-Eesti on teiste riikide lähedal ja sa saad minna teiste riikidesse ühe päevaga.

Eestis mulle meeldib lumi sest et seda ma eriti ei näe. Mulle ka meeldivad Eesti toitud nägu pelmeenid, kalasupp ja kartulid. Eesti ajalugu on ka väga huvitav ja kohad Eestis nägu Tallinn, seal on nii palju ilusaid kujusid ja monumente nägu vanalinn kus on Keskaegsed teed ja majad.

Mulle meeldib Eestis see, et seal on horisont olemas kuna Šveitsis seda pole vaid on hoopiski mäed igal pool. Eestis on palju metsa, aga siin on seda suhteliselt vähe. Eestis on ka palju modernseid maju ja mulle meldivad väga modernsed majad. Mulle meeldib väga ka eesti toit näiteks borši supp, peedi salat või verivorstid kuna siin seda pole. Eestis on meri, kus saab käia ujumas siis kui soovid. Mulle meeldib see Eestis, et sa saad käia rabas jalutamas kuna seal on väga ilus. Rabas meeldib mulle see, et seal on hästi vaikne ja et seal pole inimesed reostanud lodust. Eestis on tõelised jõulud, kus on lund peaaegu koguaeg maas. Mulle meeldib see, et seal on kõik mu vanaemad ja vanaisa.

Mulle meeldib Eestis enam vähem kõik. Eritti mererannad suvel ja talviti see et lumi tuleb peaaegu iga aasta maha. Saaremaa on üks mu leemikutest kohtadest. Mere ääres olev tuul ja kõik…
… Ma ise elasin Elvas ja seal mulle meeldib väga, kuna see on enam vähem maal ja meil oli seal suur õu. Ma käisin ka seal ratsutamas hobused on mu lemmikloomad.

Eesti meeldib mulle mitmel erineval põhjusel. Näiteks Eesti on minu sünnimaa ja seal asuvad minu sugulased. Keda on alati hea näha. Käime perega Eestis suhteliselt harva, aga seal oldud aeg on kvaliteet puhkus. Suvel saan süüa palju head Eesti jäätist, juua Tartu limonaadi ja süüa palju komme.
Eestis saan ma minna maale kus asuvad mu vanaisa ja vanaema. Seal maal näeb palju erinevaid loomi ringi jooksmas, mida Soomes ei näe. Eriti armsad on kiisupojad.
Hoolimata sellest ,et elan Soomes, alati kui lähme Eesti tundub ,et olen kodus. Eestis on maitsvad toitud, kaunis loodus ja päike. Eriti toredad on laulu- ja tantsupeod.

Mulle Eestis kõige rohkem meeldivad inimesed. Minu arust on inimesed siin lahkemad ja ka teisiti paremad kui Lätis, kus ma elan. Mulle meeldib ka see, et Eesti on kogu aeg Lätiga hästi läbi saanud, näiteks siis, kui nad tulid appi Sakslaste vastu võitlema Cesises.

– keel (tundub üsna võimatu, et mina olen nende miljoni eesti keelt rääkiva inimese seas)
– inimesed (kuigi inimesi on ka igasuguseid, aga eestlased on päris sõbralikud)
– kultuur
– loodus
– meri, mis ümbritseb Eestit peaaegu igast nurgast
– see, et eestlastel on suured unistused ja teod oma väiksest riigist hoolimata
– väiksed külad
– Eesti toit
– Eesti muusika (hetkel üks lemmikumaid Eesti muusikuid on EiK)

Köige rohkem meeldivad mulle Eestis metsad. Metsades on täielik vaikus ja ilus lôhn.
Suveôhtul mul ka meeldib järve ääres jalutata, see on nii mönus.
Talvel on nii külm Eestis aga ikka mulle meeldib lumes.
Tartu vanalinn on ikka ka armas.
Meres on nii hea ujuda,ja jautata.
Ilus on ka lihtsalt vanaema juures aijas mängida.

Mulle meeldib eesti juures kalevi kommid. Miks ? Sellepärast need ei ole liiga magusad,aga minu lemmikud kalevi kommid on Tina,Vana Tallinn,Maiuspala,Ananass,Drakooni ja nii ka edasi aga ma vihkan või õigemini ja viisakamalt öeldud mul ei maitse ega meeldi Tõmmu komm. Mulle meeldib tantsupidu ja laulupidu. Jõuludel mulle meeldib piparkoogid ja verivorst, eesti kartul. Miks? Sellepärast Ukraina kartulid pole nii küpsed kui Eesti omad. Ma unustasin lisada,et mulle meeldib veel see, et Eesti saab 100 aastaseks 24. veebruaril. Mulle meeldib kõik Eesti juures.

Eestis on nii ilus loodus.
Õhk on väga hea.
Inimesi pole liiga palju.
Kõik on palju vaiksem kui kuskil mujal, rahulik.
Hinnad ei ole liiga kallid.
Ja üldse mulle meeldib Eesti.

Üks asi, mis mulle Eestis meeldib, on see, et seal on saunad. Siin Saksamaal neid peaaegu ei ole. Kui ma isa juures käin, siis me läheme igal teisel päeval sauna.
Mulle meeldib Eesti lumi, kuna seda on tavaliselt rohkem. Sel talvel kahjuks ei olnud palju lund, aga ma mäletan, kui ma veel väike olin, siis oli nii palju lund, et me ei saanud majastki välja.
Mulle meeldivad Eesti saared ka. Need on huvitavad ja seal on inimesed teistsugused, kuigi nad on ka eestlased. Eestis meeldib mulle loodus. Sood on väga haruldased ja ma olen väga ónnelik, et sood Eestis on. Saksamaal on kóik vana loodus ära uuendatud ja pole päris. Saksamaal pole ma isegi seenemetsi näinud. Kui ma isa juures olen, siis me käime küll seenel.
Eesti keel meeldib mulle väga. See pidavat olema üks maailma kóige ilusamaid keeli. Ma olen eesti kultuuri üle väga uhke, kuna eestlased on olnud oma kultuuri kandmisel järjepidevad.
Eestis meeldivad mulle laulupeod. Ma olen seal ise mitu korda käinud ja mulle on see väga meeldinud. Eriti ühtekuuluvustunne. Kui ma veel väike olin, mótlesin ma, miks ma kuningapoeg ei ole, see oleks ju palju parem, aga nüüd mótlen ma juba teisiti. Ma olen väga uhke selle üle, et olen eestlane.

Mulle meeldib:
-meri
-eesti keel
-Tartu vanalinn
-Rannas
-kartulid
-suvi (kui soojad ilmad on)
-teatrid
-suured metsad
-pannkookid
-talvel, et nii palju lund on
-et iga aastaaeg on nagu ta peaks olema (talvel on lumi, suvel saab mereääres käia.. sest meil Sveitsis ei ole niimoodi)
-Ma tegelikkult lihtsalt armastan Eestit, sest ta on juba mu teine kodu.

Eestis mulle meeldib:
– toredad ja töökad inimesed
– ilusad sood ja metsad
– laulupidu
– raamatupoed
– teatrietendused
– kohvikud

Eestis mulle meeldib olla maal, käia metsas ja looduses puhata. Eestis tundub nagu kõik pilved oleks maa lähedal ja suve ajal päike paistab igal ajal. Suvel kui on päikseloojang, siis terve taevas on täis värve nagu, roosa, oranž, ja punane. Suvel suurte puude tippude otsas on ka näha suurt kuud õõsel. Talvel on Eestis hoopis kottpime ja tähti naeb väga selgelt. Vahest kui vaadata õigel ajal, võib ka näha langevat tähte. Mulle meeldib kõige rohkem meeldib Eestis käia enda vana-vana-vanisa talus. See talu on Anna kihelkonnas, Järvamaal. Mulle meeldib see talu, sest et ta on väga lähedal mestale ja paljudel lindudel on pesad maja läheduses. Eestis mulle meeldib olla metsa läheduses sest et seal on puhas õhk, hea lõhn, ja vaikus.

Mulle meeldib Eestis:

– Tallinna vanalinn
– Kadrioru park
– Söögikoht Vapiano
– Teletorn Pirital
– Telliskivi loomelinnak
– Pärnu rand
– Türi
– Meremuuseom
– Lennusadam
– Ahhaa teaduskeskus Tartus

Minule meeldib Eestis eesti keel, loodus, vaikus, teadmine, et olen Eestlane.

Laevas istudes tunnen juba, kuidas põnevus keerleb mu veres ringi. See põnevus on nii suur, nii ärevile ajav, et pean seisma püsti ja laevas natuke ringi kõndima. Oleme umbes viie minuti pärast kohal. Hingan sisse värsket mereõhku ja ohkan. Vaatan uhkelt enda kodumaad ja naeratan pehmelt. Tean, et me Tallinas kaua ei püsi, aga käime ikka kiiresti paaris butiikis ilusaid riideid proovimas. Selliseid butiikke Soomes pole, eriti kesklinnas. Kõnnime loomulikult natuke ringi. Tallina ehtsad kiviteed ja uhked, vana majad teevad sellest linnast päriselt suurepärase. Pisikesed veelombid peegeldavad päikesevalgust ja helkleva kui kõnnid nendest mööda. Tee kõrval on pisikesed kohvikud ja elegantsed restoranid. Nendest lendab välja nii tugev lõhn, et peab muidugi paar kooki maitsma. Soome koogid ei maitse kunagi nii hästi kui need Eesti kohviku koogid. Kui hammustad kooki, tundub justkui oleks maitsnud tükki paradiisi. Suu täitub maiguga ja enne kui tead, oled söönud terve torditükki ise!
Kuid õhtul lähme ikka Türile, ema kodukülla. Vaatan aknast välja kui me kohale jõuame. Tuttavad majad ümbritsevad meid ja vaatan neid. Need majad on kõik nii erinevaid – üks hiiglasuur ja oranz, teine aga pisike ja punane. Need sada maja räägivad kõik sada erinevat juttu. Kui kohale jõuame, tervitab meid tuttav hall maja ja muidugi, rõõmsad vanavanemad. Õues jookseb ringi meie oranz Pätu, kuid tema triibuline saba kaob roosipõõsaste taha enne kui me talle tere saame öelda. Toas on meile valmiks katetud laud ja maitsev söök on valmis pandud. Istume sööma ja laua alla jookseb karvane Pätu. Siin on võimatu toidu vastu viriseda, sest kõik on nii hõrgutav.
Õhtul lähme veel kiiresti õue, et päikseloojangut näha. Päike loojub aeglaselt mustasõstra põõsaste taha ja taevas värvub tumesiniseks. Rahu ja vaiksus ümbritseb meid ja kuuleme ainult, kuidas linnud siristavad ja Pätu näub pehmelt. Päev on olnud rahutu ja täis igasugust toredat, aga on nii hea olla rahus kodus.

Mulle meeldib Eestis:
– Vanaema juures ujuma
– Ploomimahla juua
– Maasikaid süüa
– Koos minu onutütardega mängida
– Vanaema köögis küpsetada
– Külas käima
– Grillida. Eesti on hea liha
– ATV sõita
– Vanaema koos käsitööd teha
– Punased sõstrad korjata
– Vanaisa traktoriga sõita

Mulle meeldib ESoomes. Mulle meeldivad eesti poed, sest seal on huvitavamad asjad müügis. Mulle meeldivad Eestis majad, sest need on ilusamad. Mulle meeldivad eesti söögid, sest need on paremad, kui Soomes. Eriti mulle maitsevad kommid ja jogurtid. Mulle meeldib Eesti piim, sest see on palju parema maitsega.

Eestimaa on ikka riik, kus ma olen sündinud ja 98% minu perekonnast elab seal. Eesti on selline koht, kus saab olla suur linn mitme kümmne tuhande elajaga ja 2 kilomeetrit hiljem suur mets. See tähendab, et Eestimaa on väga varjeeruv. Meil head atleedid ja lauljad. Minu meelest on eesti toit uskumatu ja kuna ma ei ole tihti Eestis siis ma ei saa seda kogu aeg süüa eesti toitu nagu pikkpoiss. Ma arvan, et mulle meeldib Eestimaa sellepärast, et ma ei käi sageli seal, nii et mul tunne olla kodus iga kord, kui ma sinna jõuan.

– Esimesena ja kõige tähtsamana meeldib mulle eesti keel.
– Lisaks Eesti on oluliselt lõbusam maa, kui Soome ja ma hindan seda väga. (näiteks Eestis on palju laulupidusid, kontserte, etendusi, laatasid, vabaõhuüritusi ja muud sellist.)
– Eestis elavad mu sugulased.
– Eesti loodus on väga rikkalik ja mitmekülgne.
– Üleüldse on Eesti minu kodumaa ja ma tunnen ennast Eestis kui kodus.