Üleilmakooli ajalugu

Eestikeelse Hariduse Selts alustas Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumi Rahvuskaaslaste Programmi toel 2013.-2014. õppeaastal 9. klassi eesti keele ja kirjanduse e-kursusega, millel osales 12 õpilast kuuest riigist. Lootskursuse läbiviimine ja lastevanemate tagasiside andis kinnitust, et niimoodi on võimalik eesti keele oskust säilitada ja parandada.

Möödunud tegevusaastate jooksul on saadud kinnitust, et lisaks Eestisse tagasipöördumise toetamisele on niisuguseid kursusi vaja ka väljaspool Eestit elavate laste eesti keele oskuse säilitamise jaoks. Hea emakeeleoskus annab välismaal üleskasvavale lapsele lisaväärtuse, võimaldades tal ühelt poolt mingil eluetapil Eestisse tagasi pöörduda või siis ka välismaal elades oma tööelu siduda mingil moel Eestiga.

Praegusel hetkel tegutseb maailmas juba palju Eesti koole, aga need on valdavalt algkoolid, vanemate õpilaste rühmi on vähe. Kuna enamik Eesti koole tegutseb üks-kaks korda kuus, siis puudub võimalus mingi õppeainega süvendatult tegelda. E-kursused annavad õppimisvõimaluse neile, kelle kodu lähedal Eesti kooli ei ole. Ka võiks e-kursustest kasu olla Eestis koduõppel lastele või neile õpilastele, kes on kuude kaupa välismaal spordi- või muus laagris. Üleilmakool soovib võimaluste piires toetada ka maailmas tegutsevaid Eesti koole. Kogemus Stockholmi Eesti kooliga on esimene samm sellel teel – kooli ajalooõpetaja vahendusel osalevad õpilased Eesti ajaloo kursusel.

Igal õppeaastal on kursustel olnud õpilasi paljudest riikidest. Kõige rohkem õpilasi on Soomest ja see on mõistetav, sest Soomes on Eestis laste arv kindlasti kõige suurem ja siin elab ka ehk rohkem neid, kes varem või hiljem pöörduvad tagasi Eesti kooli. Kursuste omaette sihtgrupi moodustavad need õpilased, kelle vanemad on välismaal tähtajalisel tööl ja kes seetõttu pöörduvad kindlasti Eestisse tagasi.

Üleilmakooli käimalükkamise eest kuuluvad tänusõnad Piret Kärtnerile ja Järvi Lipastile ning nime ja logo eest Marge Pärnitsale.

Üleilmakooli tegevust toetab Eesti Haridus- ja Teadusministeerium.

Tegevus

2013.-2014. õppeaasta

2013.-2014. õppeaasta – lootsprojektina 9. klassi eesti keele ja kirjanduse e-kursus, osales 12 õpilast 6 riigist;

2014.-2015. õppeaasta

2014.-2015. õppeaasta – 7., 8. ja 9. klassi eesti keele ja kirjanduse kursused, osaleb 42 õpilast 10 riigist (Soome, USA, Kanada, Araabia Ühendemiraadid, Saksamaa, Šveits, Prantsusmaa, Rootsi, Kreeka, Venemaa); 2014.-2015. kevadpoolaasta – Eesti ajaloo e-kursus I (13.-19. sajand) – 35 õpilast 15 riigist (Soome, Ungari, Araabia Ühendemiraadid, Holland, Belgia, Rootsi, Saksamaa, USA, Suurbritannia, Valgevene, Austria, Itaalia, Prantsusmaa, Šveits, Kreeka) ning ja Stockholmi Eesti Kooli õpetaja vahendusel sealsed õpilased.

2015.-2016. õppeaasta

2015.-2016. õppeaasta – 11 kursust: 6., 7. ja 8. klassi eesti keele ja kirjanduse õppekavajärgsed ja lihtsamad keelele keskenduvad kursused, 9. klassi eesti keele ja kirjanduse kursus, mis toetab tagasipöördujaid, Eesti ajaloo I ja II kursus, Eesti maatundmise kursus ja matemaatika põhikooli lõpueksamiks ettevalmistav kursus. Kokku 125 õpilast 20 riigist (Soome 26, Saksamaa 11, Šveits, USA, Araabia Ühendemiraadid, Kreeka, Rootsi, Venemaa, Prantsusmaa, Holland, Etioopia, Tšehhi, Valgevene, Läti, Ukraina, Kanada, Ungari, Austria, Serbia ja Maroko); 26 õpilast jätkab teist aastat ja 25 õpilast osaleb mitmel kursusel. Üleilmakool eesti keele ja kirjanduse õpetajad on Helja Kirber ja Piret Rannast (Ülenurme Gümnaasium), ajalooõpetaja Riina Voltri (Tartu Hansa Kool), matemaatikaõpetaja Sirje Sild (Nõo Reaalgümnaasium) ja geograafiaõpetaja Kaari Rodima (Tartu Forseliuse Kool).

2016.-2017. õppeaasta

2016.-2017. õppeaasta – 12 kursust: 5., 6., 7. ja 8. klassi eesti keele ja kirjanduse õppekavajärgsed ja lihtsamad keelele keskenduvad kursused, 9. klassi eesti keele ja kirjanduse kursus, mis toetab tagasipöördujaid, Eesti ajaloo kursus, Eesti maatundmise kursus, matemaatika põhikooli lõpueksamiks ettevalmistav kursus ja kursus “Infotehnoloogia aitab õppida matemaatikat”. Kokku 130 õpilast 21 riigist(Soome, Saksamaa, Šveits, Norra, Venemaa, Taani, Belgia, Rootsi, Kanada, Läti, Prantsusmaa, Ukraina, USA, Maroko, Hiina, Kreeka, Valgevene, Austria, Gruusia, Tšehhi, Suurbritannia). 38 õpilast on valinud põhitegevusele lisaks individuaalsed skype-tunnid kaks korda kuus. Üleilmakool eesti keele ja kirjanduse õpetajad on Helja Kirber ja Piret Rannast (Ülenurme Gümnaasium), ajalooõpetaja Riina Voltri (Tartu Hansa Kool), matemaatikaõpetaja Sirje Sild (Nõo Reaalgümnaasium) ja geograafiaõpetaja Kaari Rodima (Tartu Forseliuse Kool).

2017.-2018. õppeaasta

2017.-2018. õppeaasta – 18 kursust: 3., 4., 5., 6., 7. ja 8. klassi eesti keele ja kirjanduse õppekavajärgsed ja lihtsamad keelele keskenduvad kursused, eesti keele kui teise keele kursus, 9. klassi eesti keele ja kirjanduse kursus, mis toetab tagasipöördujaid, Eesti ajaloo kursus, Eesti maatundmise kursus, matemaatika põhikooli lõpueksamiks ettevalmistav kursu ja kursus “Infotehnoloogia aitab õppida matemaatikat”. Kokku 170 õpilast 21 riigist (Soome, Saksamaa, Šveits, Norra, Venemaa, Belgia, Rootsi, Kanada, Läti, Prantsusmaa, Ukraina, Austria, Gruusia, Iirimaa, Itaalia, Suurbritannia, Ameerika Ühendriigid, Filipiinid, Serbia, Hispaania, Peruu). 38 õpilast on valinud põhitegevusele lisaks individuaalsed skype-tunnid kaks korda kuus. Üleilmakool eesti keele ja kirjanduse õpetajad on Helja Kirber ja Piret Rannast (Ülenurme Gümnaasium), Tiina Maripuu (Vantaa oma emakeele õpetaja), Lee Laurimäe (Vantaa oma emakeele õpetaja). Kadi Kiviloo (MTÜ Eedu, distantsõpe), ajalooõpetaja Riina Voltri (Tartu Hansa Kool), matemaatikaõpetaja Sirje Sild (Nõo Reaalgümnaasium) ja geograafiaõpetaja Kaari Rodima (Tartu Forseliuse Kool).

Toetajad

• Eesti Haridus- ja Teadusministeerium
  • Eesti Instituut – Rahvuskaaslaste Programm
  • HITSA